Znáte cestovatelskou dvojici Zikmunda a Hanzelku? Jejich cestopisy jsou dnes legendární, projeli se snad celým světem a své poznatky následně předvedly široké veřejnosti. Jejich cestopisy jsou stále populární a dodnes se těší velké pozornosti a dnešní cestovatelé nejednou vychází práce z jejich práce a všeho, co dokázali. Výstavy o těchto dvou cestovatelích se pořádají poměrně často. Když se však řekne Zikmund a Hanzelka a Národní technické muzeum, napadne vás nějaká ta spojitost? Jaká je odpověď? Legendární Tatru 87! S ní oba cestovatelé projeli svou první cestu Afrikou a Jižní Amerikou.
Krásná výstava
Právě opravená a zrestaurovaná Tatra byla darována Jiřím Hanzelkou. Jako dar ji získalo právě Národní technické muzeum. Uvidíte tento vůz v Dopravní hale hlavní budovy NTM v Praze na Letné. Jejich druhá cesta, která byla započata před šedesáti lety u Národního technického muzea, je k vidění v rámci výstavy, která nyní probíhá v Plasích. Konkrétně 22. dubna 2019 je to přesně šedesát let od druhé cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, kterou podnikli po Asii. Během první výpravy se právě v tehdejším Československu uskutečnil komunistický převrat. Ač to bývalo velmi těžké, tito dva cestovatelé od vlády získali souhlas také s druhou výpravou.
Cesty Hanzelky a Zikmunda
Expedice do Asie podnikly dvě a právě výstava ukazuje, jak byly obě cesty odlišné a zaobírá se velmi zajímavými proměnami. Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund nebyli jen dva cestovatelé a jejich cesty nejsou jen nezapomenutelným dobrodružstvím okolo celého světa. Také v nich můžete najít dobrodružství, spoustu zajímavých informací, novinek a podobně. Za svou cestovatelskou kariéru vyrobili čtyři celovečerní filmy, takřka sto padesát krátkých filmů, spoustu reportáží pro časopis i rozhlas, napsali dokonce šestnáct knih. Ty se těší velké oblibě a byly překládány do několika jazyků. Výstava probíhá v Národním technickém muzeu – Centrum stavitelského dědictví Plasy a to až do konce října.