Výstava: Fenomén Masaryk

V letošním roce uplyne od úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryk osmdesát let. A k tomuto výročí se v Praze bude kontakt také výstava, která ponese název Fenomén Masaryk. Díky této výstavě si lidé připomenou tuto bezesporu významnou osobnost. Můžete se tak díky výstavě dozvědět plno novinek a zajímavostí.

Výstava Fenomén Masaryk proběhne v Praze a to v Nové budově Národního muzea v Praze. Tato výstava si dává za cíl představit „tatíčka Masaryka“ ve třech různých rovinách. Uvidíte tak prvního československého prezidenta jako komplexního člověka a to nejen ve veřejném životě, ale také v soukromí.

Tomáš Garrigue Masaryk označován jako T.G.M, TGM nebo president Osvoboditel se narodil v roce 1850 v Hodoníně, byl to český státník, filozof a pedagog, byl také prvním prezidentem Československé republiky. Pocházel z chudé rodiny, jeho otec byl původem Slovák a pracoval jako kočí, jeho matka pracovala jako kuchařka.

Výstava ukazuje první rovinu, ve které se návštěvníci dozvědí, jaké měl TGM názory, ideje nebo jaký byl jeho vztah s manželkou Charlottou. Jde tedy o pohled na něj jako na konkrétního člověka. Ve druhé rovině se TGM zabýváme jako osobou ve veřejném životě. Je zde kladen velký důraz na jeho období „profesora“, na jeho období hilsneriády, bojů o Rukopisy. Připomene se zde také klíčová role při zakládání nového státu, politické úspěchy, ale i neúspěchy. Třetí rovina seznamuje návštěvníka s pohledem na TGM ve společnosti a to od doby jeho úmrtí až po současnost.

Na výstavě najdete filmové a audio materiály včetně Masarykova jezdeckého obleku. Konají se zde například také různé doprovodné aktivity. I děti si zde najdou to, co je bude bavit. Navštívit výstavu můžete od 15. září 2017 do 31. ledna 2018.