Nemůžete-li sehnat nějakou maličkost, vyrazte na bleší trhy. Najdete na nich úplně všechno, na co si lze jen vzpomenout.

Chybí vám do sbírky hrneček, cukřenka, či jiný zajímavý kousek nádobí, kutilské nářadí, doplněk na zahradu, či autodíl na vašeho veterána? Vypravte se na „blešák“, kde objevíte kromě běžných užitečných předmětů i absurdní kuriozity.

Jak se na „blešák“ připravit?

Rozhodně je lepší si přivstat, neboť brzy ráno je výběr ještě bohatý. Opozdilci však zase mohou zkusit štěstí smlouváním o ceně. Někteří trhovci ve snaze zbavit se svého zboží nabízejí i množstevní slevy. Určitě si neberte žádné cennosti, hodinky či šperky. Jednak vám to při smlouvání spíše uškodí, a jednak vám hrozí při tlačenicích riziko krádeže.

Na bleším trhu ovšem nemusíte pouze nakupovat, můžete zde i ledacos prodat. Zbavíte se tak věcí, které se vám již nehodí a ještě si přijdete na nějaké peníze, takže vás návštěva na bleším trhu nemusí nic stát.

Správné obutí a oblečení

Důležitá je pohodlná obuv, jelikož toho můžete hodně nachodit a nepromokavá bunda nebo pláštěnka pro případ deště. V létě naopak nezapomeňte na opalovací krém a na vodu, jelikož občerstvení na blešáku obvykle nečekejte.

Další dobré rady

Vyplatí se ujasnit si předem, co budete hledat, abyste neztratili čas u prvního prodejce. Pokud nepotřebujete nic konkrétního, zastavujte se spíše u prodejců, jejichž zboží vás něčím zaujme a pozorně hledejte, neboť tak můžete narazit na poklad, díky kterému budete odcházet šťastní jako blechy.

Nechoďte single, jelikož ve více lidech toho více prohlédnete a můžete se vzájemně informovat, co kde je. Nenechte se unést a přemýšlejte dopředu, protože to, co koupíte, musíte poté odnést k autu a dopravit domů. Vezměte si sebou pevnou uzavíratelnou a prostornou tašku.

Kde se „blešáky“ konají?

U nás je největší bleší trh v Praze na Kolbenově ulici, pak také na náměstí Míru a na nábřeží pod Pařížskou. Otevřeny jsou každou sobotu a neděli od 6 do 14 hodin. Najdete zde naprosto všechno od hraček, přes obrazy, knihy, konzervy, nářadí, až po boty a oblečení. Jediné, co se nesmí nabízet jsou zvířata.

Na Moravě je největším bleším trhem výstaviště Černá louka v Ostravě a také v Olomouci v klubu Sidia. V Čechách má svou dlouhou tradici „blešák“ v Zákupech u České Lípy, který se koná vždy první sobotu v měsíci přímo pod místním zámkem. Můžete tak spojit návštěvu blešího trhu s prohlídkou zámku.