Vaginální mykóza je velmi nepříjemné onemocnění, s nímž se během svého života setká většina žen. Mezi nejčastější původce těchto zdravotních obtíží patří kvasinka Candida albicans. Její výskyt ve vaginálním prostředí je běžný, ale pokud dojde k jejímu přemnožení, vede to k nerovnováze, při níž se objevuje kvasinková infekce.

Nejčastější příčiny

Příčin, které vedou ke vzniku těchto ženských obtíží, je velké množství a jedná se o záležitost velmi individuální. Mezi nejčastější však patří oslabená imunita, užívání antibiotik, stres, nevhodná strava (vyšší konzumace sladkého), zvýšená hladina estrogenů (během těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce), zapaření v intimní oblasti v důsledku nevhodného oblečení, některá onemocnění (cukrovka). Tyto všechny okolnosti mohou způsobovat přemnožení kvasinek.

Základní příznaky obtíží

Mezi základní příznaky signalizující tento zdravotní problém patří svědění a pálení pochvy nebo oblasti intimních partií, mírný otok, pálení při močení, výtok s bělavou tvarohovitou konzistencí.

Léčba

Úlevu od bolesti, svědění a pálení nabízejí vaginální čípky. Účinným pomocníkem jsou i výplachy pochvy. Připravit si je můžete pomocí roztoků či šumivých tablet, které jsou k dostání v lékárnách. Důležitá je i vhodná intimní hygiena, pro níž se používají pouze přípravky k ní speciálně určené. Velký výběr nabízí značka Gynella.

Důležitá je i prevence, která se netýká pouze intimní hygieny. Velkou roli hraje i psychická pohoda a vhodné stravování. Kvasinky mají rády cukr, proto je potřeba jej z jídelníčku vyřadit a to nejen sladkosti, ale také bílé pečivo. Vhodný není ani alkohol. Vhodné jsou naopak maso, ořechy a zelenina. U ovoce volte takové druhy, které nemají vysoký obsah cukru. Jedná se o banány či ovoce tropické. Jako příloha je vhodná třeba quinoa, rýže nebo pohanka.