Jazyková škola PELICAN je jazykovka s dlouholetou tradicí, která sbírá zkušenosti s výukou už od roku 2002. Nabízí jazykové kurzy šité na míru potřebám jednotlivých účastníků, pomaturitní studium i různé formy firemního vzdělávání.

Součástí party PELICAN jsou kvalifikovaní lektoři, kteří ve svých lekcích využívají moderní a efektivní metody výuky, díky kterým Ti ztráta motivace nehrozí, a jazyk se skutečně naučíš. Právě se dvěma lektory z našich řad jsme se dnes podívaly na nejčastější problémy a dotazy, objevujícími se mezi našimi studenty. A jak se naši lektoři dívají na motivaci a efektivní výuku?

Jak se efektivně jazyk učit?

Nejčastějším dotazem našich budoucích studentů je, jak se efektivně připravovat doma. „Nejdůležitější je samozřejmě motivace, bez které to nejde. Do jazykového kurzu je potřeba přihlásit se s určitým cílem. Potvrzuje se nám to zejména při sledování studentů, navštěvujících pomaturitní studium angličtiny a němčiny.

Výše pokroku je přímo úměrná motivaci studentů. Pro lektora není obtížné určit, který ze studentů se přihlásil do kurzu jen kvůli statusu studenta a naopak toho, který se chce skutečně něco naučit,“ říká Veronika.

Co bych řekl k efektivnímu učení? My lektoři nejsme kouzelníci. V hodinách uděláme maximum, ale je potřeba, aby se student obklopoval studovaným jazykem i mimo prostory jazykovky. Všem studentům doporučuji zejména sledovat filmy, číst knihy v originále nebo poslouchat audioknihy. Najít si cizojazyčného kamaráda, což v Brně není problém.

Být občas tak trochu blázen a mluvit si v duchu anglicky sám se sebou. Pojmenovávat věci, které vidíme kolem nás. Je to skvělý trénink.“ Na závěr Martin dodává: „ Studentům doporučuji taky do dané země vycestovat. Jedná se asi o nejefektivnější způsob jak přijít do kontaktu s jazykem, ale i s kulturou dané země.“

Náš tip: Učení vám půjde snadněji, pokud jej proložíte nějakou zábavnou aktivitou. Nezapomeňte „posilovat“ i mozek. Hrajte třeba šachy, pokud nevíte, jak na to, pomohou vám šachová literatura, najděte si soupeře a trénujte strategii. Uvidíte, že šachy jsou zároveň skvělou „posilovnou pro mozek“ a skvělou relaxací.

Je motivace důležitá?

„Mít motivaci je nejdůležitější, je to ta kouzelná věc, která nám pomáhá při studiu vytrvat. Studijní metody mohou být sebelepší, jakmile ztratíte motivaci, jsou k ničemu,“ říká Martin. „Zajímavé je sledovat firemní jazykové kurzy – jejich studenty a motivaci, protože ve většině případů jsou tyto kurzy v pracovní době a zaměstnanci firem na ně mají povinnou docházku. Někteří z těchto studentů se jazyk chtějí skutečně naučit, ale spousta z nich tam nechodí ze svého přesvědčení.

A to se samozřejmě hned projeví. Je to podobné, jako když Veronika mluvila o studentech navštěvujících pomaturitní angličtinu nebo němčinu. Jsou-li tam pouze kvůli výhodám, ale jazyk se učit nechtějí, ani sebelepší lektor je potom jazyk skutečně nenaučí. To by ale bylo na delší debatu,“ říká Martin.

A stejný názor na motivaci má i Veronika: „To není jen při studiu jazyka, ale vlastně při každé lidské činnosti. Bez motivace není cíle a bez cíle není úspěchu. Nejdůležitější tedy je, určit si svůj cíl. Když navštěvujete jazykové kurzy, tak to povětšinou znamená, že chcete za určitou dobu dosáhnout určitého jazykového pokroku.

Zlepšit své dovednosti. Říká se, že je důležité se při každém menším úspěchu odměnit. Já si však myslím, že je hlavně důležité se při prvním neúspěchu nevzdat, nepraštit s tím, ale vytrvat.“

„S tím naprosto souhlasím,“ přikyvuje Veronice Martin. „Studenti si občas stanoví nereálné cíle, které logicky nemůžou splnit. Žádný jazyk se za 2 měsíce nenaučíte od A do Z, když pak zjistí, že to je nemožné, snahu vzdávají.

Přitom stačí svůj cíl dobře definovat a neklást na sebe přehnané nároky. Je to první věc, kterou se snažím studentům hned na první lekci vysvětlit.“

A co Vy, máte svůj cíl a jazyk se chcete skutečně naučit? Navštivte naši partu u PELICANa! Studium je tady zábava a naši lektoři Tě nenechají se jen tak vzdát!