Mezi Mladou Boleslaví a Jičínem leží nenápadná obec Dětenice, která se však do povědomí lidí dostala jednak díky krásnému baroknímu zámku, a jednak naprosto netradiční středověkou krčmou.

V dnešní moderní době to zní podivně, avšak každý návštěvník se může přesvědčit sám.

Poblíž zámku stojí středověká krčma, která už zevnějškem připomíná starodávné časy. A což teprve uvnitř, kde vás ohromí středověké prostředí včetně personálu v odpovídajícím oblečení a již samotné uvítání vás bude šokovat staročeskou drsnou mluvou. K jídlu dostanete maso pečené na otevřeném ohni, které se jí rukama, k tomu máz piva a pokud sem zavítáte večer, budete svědky nebývalé středověké šou, kdy tanečnice tančí po stolech mezi kterými se odehrávají tvrdé rytířské souboje, mezi nimi se proplétají kejklíři, šermíři, fakír i žebráci, posléze se objeví zbrojnoši vlekoucí čarodějnici k upálení, jindy zas přivádějí odsouzence k šibenici, nebo se před vámi odehraje inkviziční výslech včetně řezání jazyka a podobných lahůdek. Na takové zážitky budete vzpomínat ještě dlouho a budete o nich s nadšením vykládat svým přátelům.

Zámek a další atrakce

Do Dětenic se vyplatí přijet v sobotu nebo v neděli, kdy je otevřen zdejší barokní zámek. Součástí prohlídky komplexu je i návštěva pekla, pivovaru a rytířského turnaje. Můžete si udělat zajímavý rodinný výlet a zaplatit si vstupenku, za kterou si nejen prohlédnete zámek, ale ještě obdržíte oběd či večeří ve staročeské krčmě. Netypickou výhodou je, že jeden dospělý může vzít sebou jedno dítě do 15 let zdarma. Atrakcí zámku jsou strašidelné soboty, kdy budete procházet zámkem při světle plápolajících svíček a místní ježibaba Žizelda vám barvitě povypráví příběh o tom, jak se v dávných dobách v Dětenicích žilo.

Jaké akce neprošvihnout

Kromě strašidelných prohlídek se v Dětenicích pořádají i další zajímavé akce. Patří k nim například nedělní prohlídky zámku s vyprávěním pohádkového příběhu o napravené princezně. S celou rodinou se stanete součástí pohádky a spolu s princeznou prožijete její příběh. Tyto nedělní akce probíhají od 10,30 do 16,30.

Další zábavnou akcí jsou rytířské turnaje, pořádané každou sobotu a neděli od 14 hodin. Během jedné hodiny si užijete barvité podívané na blyštivé zbroje chrabrých mužů na statných koních. Prohlédnete si středověké zbraně a budete svědky mnoha kaskadérských kousků.
Bohatý a unikátní program však na vás čeká především ve středověké krčmě, a to denně od 19 do 22 hodin kromě pondělí.