Nebudete-li mít na víkend 3.-4. září 2016 žádný program, vydejte se do Jedovnic na závody motorových člunů. Je to úžasný zážitek, který si můžete vychutnat s celou rodinou.

Návštěvu této malé obce nedaleko Blanska si můžete zpestřit výletem na Macochu nebo jeskyní Moravského krasu, který je odsud zhruba 7 km. V době konání závodů, které se konají na jedovnickém rybníku Olšovec, se na břehu koná pouť, kde jsou různé dětské atrakce. Ubytovat se můžete v kempu přímo u rybníka, kde jsou i možnosti stravování.

Z historie závodů motorových člunů

Závody na Olšovci patří k nejstarším v Evropě. Již v 50. letech 20. století se jezdilo na vodních plochách v Otrokovicích, Praze, Roudnici a jinde. Jedovnice si udržely i po letech výsostné postavení jak z hlediska velikosti akce, tak i mezinárodním významem. Každoročně se zde koná některý ze závodů zařazených do seriálu Mistrovství Evropy či Mistrovství světa.
Jedná se o rychlostní závody motorových člunů, které mají stejně dlouhou tradici jako silniční závody motocyklů. Ve světě se jezdí na volném moři nebo na řekách, u nás patří k tradičním dějištím rybník Olšovec v Jedovnicích, kde se závodí již více než 40 let.

Něco o pravidlech

Motorové čluny závodí na uzavřených tratích vyznačených zpravidla dvěma bójkami. Startuje se tzv. napevno, to znamená z mola a půl minuty před startem se rozsvítí červené světlo a motory musí být v klidu. Jakmile světlo zhasne, mechanici nahodí motory a spustí čluny s piloty na hladinu. Jezdí se proti směru hodinových ručiček a každá rozjížďka se jede na osm kol. Závod sestává ze tří sprintů, ze kterých se každému jezdci sčítají body za umístění. Vítězem je ten, který nasbírá nejvíce bodů.

Kategorie

Motorové čluny jsou rozděleny do kategorií podle

  • tvaru trupu (katamarany, kluzáky-propridery a čluny se dnem ve tvaru V)
  • objemu a umístění motoru (zavěšený nebo zabudovaný)
  • druhu použitého paliva (metylalkohol nebo benzín)

Zřejmě největším zážitkem jsou závody katamaranů, které jsou ve světě závodních lodí královskou třídou. Jezdec v lodi sedí stejně jako v závodním automobilu připoután šestibodovým bezpečnostním pásem. Špičkoví jezdci dosahují rychlosti až kolem 180 km/hod., což na poměrně malém, ale dostatečně dlouhém rybníku Olšovec působí neskutečně. Přijeďte se o tom přesvědčit do Jedovnic 3.-4. září tohoto roku.