Dřevitá vlna se vyrábí hoblováním špalíků měkkého dřeva, bez přídavku jakékoliv chemie. Jedná se tedy o čistě přírodní produkt. Výsledná vlákna jsou od 0,1 mm do 0,3 mm a šíře je 2 až 15 mm.

K hoblování se používá borovice a smrk, v omezené míře též bříza, olše nebo lípa.

Použití
Nejčastěji se dřevitá vlna používá jako pomocný obalový materiál pro fixaci křehkého zboží jako je sklo, keramika, porcelán, hudební nástroje, atd.. Velmi často se též uplatňuje při luxusním dárkovém balení (potravinové dárkové koše, truhly nebo ozdobné krabice s vínem). Uplatňuje se i ve stavebnictví nebo zemědělství. Používá se i jako podestýlka domácích mazlíčků.

Dřevitá vlna se dá sehnat také jako podpalovač na rozdělání ohně. Klubko dřevité vlny v kombinaci s parafínem tak ušetří práci s přípravou třísek a papíru při rozdělávání ohně.

Na speciálních motacích strojích se vyrábí také provazce z dřevité vlny. Výroba je částečně strojní a částečně ruční. Provazce z dřevité vlny se používají jako fixační prostředek při transportu materiálů, výplň mezi trámy roubených srubů a chat, dekorace nebo pro výrobu ekologických podpalovačů.