Předem si musíme ujasnit co je to alergie. Slovo alergie vytvořili lékaři Clemens vo Pirquet a Béla Schick.

Složenina řeckých slov  allos – jiný a ergon – reakce – jiná reakce .Jako pojmenování reakce organismu na různé alergeny. Obecně lze alergii definovat jako nepřiměřenou přecitlivělost na běžně neškodné látky jako prach, pyl, potraviny. My se dnes zaměříme na alergii lidově řečena na zvířata.

Takže pokud jste alergiky a budete chtít domácího mazlíka, tak musím především upozornit na mýtus, že centrum alergenů je srst. Ano v srsti se alergeny pouze shromažďují, ale  samotná srst není pravým původcem. Alergeny jsou bílkovinné molekuly, které se vyskytují ve slinách, moči, odumřelých buňkách kůže a ve výměšcích mazových žláz zvířátek.  Takže volbou třeba bezsrsté kočky, nebo pejska naháče nemáte zaručenou „bezalergenní“ volbu.

Přesto že však chcete domácího mazlíčka a víte o své alergii, navštivte alergologa. Ovšem musí to být nejen lékař, ale i člověk, který pochopí Vaši touhu a potřeby a společně Vám pomůže najít konkrétního  činitele, který je spouštěč Vaší alergie. Můžeme říct, že nejen spolupráce s lékařem, ale i příprava bytu na příchod zvířátka je důležitá. Neměli bychom mít tzv. lapače alergenů. Jako jsou těžké závěsy, koberce, přehozy a podobné taky chlupaté věci.

Potom by měl být zaveden řád, kam smí a kam nesmí. To znamená Vaše bezpečné místo, kde opravdu nebude mít zvířátko přístup. To třeba platí, když už mazlíčka máte a projeví se u Vás alergie. Ideální je pak vybavit místnost čističkou vzduchu a především dodržovat zásady hygieny. Rady a tipy, jak chovat domácí zvířata v symbióze s námi a předcházet nepříjemný zdravotním obtížím najdete na stránkách  svetemzvirat.cojevakci.cz.

Jen pro upřesnění. Nemyslete si, že pořízením rybiček, nebo terária s chameleonem či želvou máte vyhráno. I zde platí dbát o hygienu a čistotu. V nečištěných teráriích a akváriích mohou vznikat plísně a ty se pak opět běžným stykem a vířením vzduchu dostávají do našeho organismu.

Když však najdete způsob jak dodržovat základní zásady hygieny jak zvířete a Vaši,společně se striktní dodržováním nastavených pravidel. A to jak pohybu zvířátka doma, užívání léků, a celkové péče a přizpůsobení bydlení, můžete se klidně i jako alergik těšit z přítomnosti čtyřnohého kamaráda, nebo drzého opeřence. Ale výběr už je samozřejmě jen a jen na Vás.