Při lovu na přívlač není potřeba mnoho vybavení, postačí Vám prut, naviják, podběrák a nástrahy. Jak se ale zorientovat mezi všemi značkami a obrovským výběrem? Poradíme Vám, jak si nejlépe vybrat potřebné náčiní.

Jak si vybrat správný přívlačový prut?

Přívlačový prut má zásadní parametry, a to, délku, gramáž a citlivost prutu. Vybírat byste měli podle toho, kde budete nejčastěji rybařit a na jakou rybu chcete cílit. Například na úzkou řeku nebo loďku postačí kratší prut, kdežto na přehradu už je potřeba delší prut. Na menší ryby se hodí jemnější proutek na ty velké zase prut tvrdší, aby zvládal nápor větších nástrah, které budete požívat.

V poslední době se velké oblibě dostává i takzvaným baitcastovým prutům. Jsou výjimečné tím, že se drží ‘’vzhůru nohama’’ oproti klasickým prutům. Vláčí se s nimi převážně jerkové a swimbaitové nástrahy, které s baitcastovým prutem lépe oživíte.

Když už máme vybraný prut na přívlač, je zapotřebí k němu zvolit i naviják.

Přívlačový naviják

Přívlačový naviják se dělí dle velikostí, počtu ložisek, hmotností a dalších parametrů. A je to podobné jako s pruty, velikost volíme dle délky a gramáže prutu. Na počtu ložisek až tak nezáleží, ale alespoň 3+1 je plně dostačující. Při delších vycházkách k vodě je důležité myslet i na váhu navijáku. Celodenní vláčení dokáže pěkně vysílit, a čím lehčí náčiní, tím menší zátěž pro Vás.

Jako přívlačový naviják doporučujeme používat naviják s přední brzdou, kterou si před lovem musíte dobře nastavit. Brzda by měla být nastavena tak, tak aby nebyla moc utažená, ani moc povolená. Kdybyste brzdu moc utáhli, může se stát, že při záběru větší ryby ihned svoji sestavu utrhnete. Naopak při povolené brzdě se může stát, že rybu ani nezaseknete.

K baitcastovým prutům se potom používají i baitcastové navijáky. Mají menší rozměry než klasický naviják s přední brzdou a ve většině případů rozdvojenou kličku.

Přívlačový podběrák

Abyste zdárně zdolali zaseknutou rybu a nijak jí neublížili, budete potřebovat i přívlačový podběrák. Na přívlač se nejlépe hodí nějaký skladný podběrák, který Vám při vycházkách nebude překážet, ale zároveň bude vždy po ruce, abyste při zdolávání nemuseli složitě šmátrat po podběráku do batohu. Super je i pogumovaný nebo gumový přívlačový podběrák, který nezasmrádne rybinou, a nemotají se do něj háčky z nástrah.

Nástrahy na dravce

Výbavu již máme téměř kompletní, v neposlední řadě potřebujete samozřejmě nástrahy na dravce, bez kterých byste se u vody neobešli. Na rychlý lov plný záběrů používejte menší gumové nástrahy nebo woblery, většina ryb bude sice menšího vzrůstu, ale krásně si zachytáte. Naopak s velkými nástrahami bude záběrů méně, ale zase máte větší možnost ulovit kapitální kousek. Do čisté vody je lepší používat přírodní barvy nástrah, kdežto do podkalené vody barvy křiklavé.