Ačkoliv se výběr nové vrtačky může jevit jako snadná věc, ve skutečnosti zas tolik není. U vrtaček totiž existuje hned celá řada technologických variant, které ovlivňují její životnost, cenu i možnosti použití. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější z nich.

Aku technologie

Při nákupu nové vrtačky je důležité zamyslet se nad tím, jak bude napájena. Máte na výběr buď klasickou elektrickou vrtačku s kabelem, která se připojuje do elektrické sítě, nebo můžete zvolit akumulátorovou vrtačku. První varianta je vysoce výkonná, ovšem její použití je omezeno na dosah elektrického kabelu a také přítomnost funkční elektrické sítě, zatímco akumulátorovou vrtačku můžete použít, kdekoliv si jen vzpomenete a nejste ničím omezováni. Akumulátorová vrtačka je však dražší a také těžší.

Příklep

Dále se rozhodněte, zda potřebujete příklep či nikoliv. Jedná se o technologii, která vám umožní vrtat do tvrdších materiálů, jako je zdivo či beton. Valná většina dnešních vrtaček touto technologií disponuje, ovšem při výběru se přeci jen přesvědčte, zda tomu tak skutečně je.

S uhlíky nebo bez?

Uhlíková technologie ve vrtačkách slouží k přeměně stejnosměrného proudu na střídavý. Vrtačky s tímto systémem jsou těžší, mají menší výkon i životnost, ovšem oproti bezuhlíkovým vrtačkám se mohou pochlubit nižší cenovkou. Naopak uhlíkové vrtačky technologicky ty uhlíkové porážejí. Jsou výkonnější, lehčí a mají i delší životnost. Je tedy logické, že si za ně výrobci říkají i větší částky, takže je tato technologie používána především u vrtaček střední až profi-třídy.

Cena

Cena vrtaček není vždy tím určujícím. Samozřejmě zde platí pravidlo, že od nejlevnějších produktů nemůžete čekat mnoho vykonané práce. Ovšem v kategorii střední třídy cenovky značně liší a mnoho výrobců přidává ke svým výrobkům příplatek také za dobré jméno společnosti. Ideální střední cestou je tak například výrobce Stanley Fatmax.