Už v dávných dobách lidé koncem roku slavili zimní slunovrat a pořádali různé hostiny, které byly součástí těchto oslav. Jde o zvyk, který se uchoval i do dnešních dní. Předmět oslav se maličko změnil. Vánoce mají křesťanský charakter a patří k nim kromě dárků také hodování.
Výstava v Betlémské kapli
Hodováním a jídlem obecně se zabývá také výstava, která se tradičně koná v Betlémské kapli. Ukáže, jak se vaření vlastně vyvíjelo postupem času. Ukáže například, jak se opékalo maso na otevřeném ohni. Pokračovat se bude vařením s pomocí dýmné jizby s otevřeným ohněm a dýmníky, černou kuchyní, vařením pomocí kumháru a další.
Dále se také snaží svým návštěvníkům předvést, jak se během let vyvíjelo vybavení a náčiní, které se používá v kuchyni. Přináší například nádoby na vaření, ale také další pomůcky, které usnadňovaly přípravu jednotlivých pokrmů. Mnoho z nich nemůžete dnes vidět v kuchyních, nakonec se neosvědčily, ale svým vzhledem mohou působit dosti bizardně. A kdoví, jakou měly vlastně mít funkci.
Vánoční pokrmy
V další části výstavy zase najdete různé rozmanité vánoční pokrmy. V této části najdete klasické vánoční pokrmy jako jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro, muzika, peřinky, hubník černý kuba a podobně. I zde najdete nejuniverzálnější vánoční jídlo, tedy smaženého kapra a bramborový salát.
Do dnešní doby u štědrovečerního stolu lidé krájí jablka a zjišťují, zda budou po celý rok zdraví nebo loupou ořechy. Také se mohou pouštět takzvané lodičky, mladé slečny hází pantoflí a podobně. V této části se zaměříme na jídlo, tedy na rozmanitou symboliku různých potravin a toho, co vše představovaly. Některé z věšteckých symbolů a tradic se dochovaly dodnes.