Sobota 26. května bude na brněnském výstavišti opravdu velmi rušná a pestrá. Začíná zde totiž výstava Festival Re:publika. Celé to potrvá až do 17. června a během této výstavy si všichni návštěvníci mohou připomenout sté výroční vzniku Československa. Dále se zde bude slavit také devadesát let od otevření brněnského výstaviště. Na celé akci toho bude mnoho k vidění, nebude chybět gigantická socha Tomáše Garrigua Masaryka.

Přístupné výstaviště

Po celou dobu trvání festivalu bude areál přístupný zdarma. Návštěvníci tak budou moci celý areál poznat lépe, budou se konat také komentované prohlídky Brněnského architektonického manuálu. Zde se objeví příklad moderní architektury 20. let 20. století, kdy v tomto areálu byly zřízeny první pavilony. Návrhů se tedy ujal architekt Josef Gočár s Bohuslavem Fuchsem.

Re:publika

Tato výstava zpracovává základní témata jako například kořeny, přírodu, technologii nebo lidství. Zve také k interakci s instalacemi předních českých designérů. Výstava přichází s neotřelým konceptem otevřeného takříkajíc provizorního města. V tomto provizorním městě najdete například chrám, pěší zónu, náměstí spolu s památníkem a podobně. Instalace najdete také venku, ty pracují s větrem, najdete zde světelnou iluzi a podobně.

Oslavy sta let republiky

Republika se v letošním roce „dožívá“ kulatého výročí. Od založení Československa v roce 1918 uplynulo již sto let a nyní přichází na řadu oslavy. V rámci toho se objevila i tato výstava, kde se objevuje vše klíčové, co se v České i Slovenské republice během oněch uplynulých let stalo. Ukazuje se zde historie, umělecká tvorba, vzdělání, věda, zábava, ale také se objeví zde tak duchovní rovina a hodnoty, které jdou napříč spektrem.

Výstava vám zabere asi tři hodiny a je k vidění až do poloviny června, respektive do 17. června. Každý návštěvník si z ní odnese opravdu neotřelý zážitek.