V rámci boje proti hazardním hrám poslanci schválili vyšší zdanění hracích automatů. Od ledna letošního roku musí jejich provozovatelé nově platit daň 28 procent místo dosavadních dvaceti. Kromě toho se na 23 procent zvyšuje také zdanění loterií a kurzových sázek na sportovní výsledky. Odlišný způsob zdanění výherních automatů a dalších typů hazardu byl trnem v oku zastánců hracích automatů, kteří našli podporu u Krajského soudu v Plzni. Ten se obrátil na Ústavní soud s tím, že zákon porušuje princip rovnosti a zasahuje do svobody podnikání.

Jak Ústavní soud rozhodl?

Konstatoval, že odlišný způsob zdanění výherních automatů a dalších typů hazardu neporušoval základní práva provozovatelů. Ústavní soud zamítl návrh na vysloven protiústavnosti části zákona o loteriích ve znění účinném do 31. prosince 2015. Zákon určoval pro provozovatele výherních přístrojů a dalších technických zařízení pevnou část dílčího základu odvodu daně.

Pevná část se odvíjela od počtu dnů, ve kterých bylo provozování herních zařízení povoleno. Podle stanoviska Krajského soudu v Plzni, který se na Ústavní soud obrátil, šlo o porušení principu rovnosti a o zásah do svobody podnikání.

S tímto názorem se Ústavní soud neztotožnil a oproti navrhovateli zastává názor, že mezi technickými hrami a ostatními druhy hazardu existují významné odlišnosti, které ospravedlňovaly zákonodárce k vydání odlišné úpravy provozování tohoto druhu her. Rozlišení tedy podle Ústavního soudu není žádnou libovůlí zákonodárce, ale má zcela legitimní a racionální důvody.

Normu nahradil nový zákon o hazardu

Ústavní soud v této souvislosti poukázal na řadu odborných studií, které popisují vysokou škodlivost výherních hracích přístrojů. Hraní na výherních automatech má škodlivé účinky jak na jednotlivce, kteří této patologické závislosti propadají, tak na jejich rodiny a v konečném důsledku na celou společnost.

Krajský soud v Plzni původně navrhoval zrušit sporné části loterijního zákona. Ovšem v mezičase tuto normu nahradil nový zákon o hazardu, a proto už ústavní soudci návrh řešili pouze kvůli možnosti vyslovit zpětně protiústavnost sporných ustanovení. Zrušit je již nelze. Vyšší zdanění hazardu znamená samozřejmě také vyšší příjem do státního rozpočtu.

Automaty hrajte online

Proč vyhledávat kamenná kasína a herny, když si můžete zahrát v pohodlí domova. Jediné, co je pro to potřeba udělat, je navštívit web betclic, kde najdete vše, co pravý hráč potřebuje, od běžných her až po automaty. Hracích automatů je celá řada a můžete tak vybírat z různých her, ve kterých najdete zajisté takovou, která vás bude bavit.