Co je tarot a odkud pochází?

Tarot je uměním zcela zvláštního druhu. Chápeme ho jako prastarou metodu sebepoznání, promlouvá k nám pomocí obrazů, symbolů a číslic, jejichž pochopení nás může dovést k vyšším způsobům duchovního poznání.

Přesný původ tarotu není znám. Legendárně se jako místo jeho původu označuje starověký Egypt, ukazují se i souvislosti (avšak neprokazatelné) s kabalistickým/ hebrejským učením. Tarotové karty jsou prastaré, ale názory, kdo byl původcem tarotu, se rozcházejí.  Historické prameny dokazují evropský původ.

Jelikož první oficiální písemně doložená zmínka o výkladu karet pod názvem „tarot“ pochází ze švýcarského Bernu a je datována kolem roku 1367.  V roce 1550 se pak tarot objevil také v Itálii pod názvem „tarocci“ a rovněž ve Francii pod jménem „taraux“. Mezitím se tarot rozšířil po celém světě a zdaleka již nezasahuje pouze okultní scénu.

Kolik druhů tarotu existuje?

V současnosti existuje odhadem neuvěřitelných cca 600 různých druhů tarotových balíčků. Mezi nejznámější patří univerzální Marseillský tarot a Rider-Waite tarot. Oba jsou uživatelskými favority, přičemž Rider-Wait tarot je možná o něco lépe umělecky zpracován než tarot marseillský.

Marseillský tarot

Rider-Wait tarot od autorů Arthur Edward Waite & Pamela Colman-Smith

Jedním z nejpopulárnějších tarotových okultistů 19. století byl Aleister Crowley, který nám po sobě zanechal tzv. Crowleyho tarot. Tento se také díky svému barevnému až hravému vyobrazení se surrealistickými prvky dodnes těší velké oblibě.

Kromě těchto zmíněných druhů existuje mnoho dalších překrásných balíčků věšteckých karet, které rozhodně potěší oko nejednoho uživatele, ale tyto druhy jsou již většinou méně vhodné k učení se a k seriózním výkladům. Jedná se např. o kouzelný kočičí tarot a gotický tarot nebo egyptský tarot.

Andělský, elfí, vílí, kytičkový tarot či tarot s pohádkovými postavičkami nebo s vyobrazením gumových medvídků… ano, i takové existují a jsou určeny zejména pro skutečné nadšence. Díky svému zpracování se často řadí k oblíbeným sběratelským kouskům.

Trvá to dlouho, než se člověk naučí s tarotovým kartami zacházet?

Je na každém, zda k výuce tarotu využije nějaký speciální seminář, nebo zda se pustí do poznávání karet ryze cestou samouka. Je však důležité zmínit, že tarotu se nedá „naučit“ v pravém slova smyslu, ale člověk se na něj musí naladit a cítit jeho poselství.  Pokud však budete trpěliví a vytrvalí, vaše schopnosti se při práci s kartami budou den ode dne zlepšovat.

Naučit se pracovat s věšteckými kartami tak, abychom si jejich předpověď dokázali správně vyložit, nám nejlépe pomůže Marseillský tarot a Rider-Wait tarot. Ze všech typů tarotů se tyto a k naučení se výkladům nejvíce hodí.  Barevné zpracování karet, stejně tak jako jejich symbolika, oslovují přímo naše podvědomí.

Každý tarotový balíček obsahuje 78 karet a tyto se dále dělí na 22 karet tzv. Velké arkány a na 56 karet Malé arkány. Jestliže s kartami začínáte, je pro začátek nejlepší seznámit se důkladně s významy jednotlivých karet. Zpočátku také můžete pracovat pouze s kartami Velké arkány. Jakmile poznáte a pochopíte jednotlivé významy karet, můžete přikročit k dalšímu kroku a zkusit si výklad sám sobě např. pomocí tzv.  denní karty.

Každý den s můžete z balíčku karet vytáhnout jednu „kartu dne“, která vás nejvíc přitahuje, a pokusit se vnímat, co vám chce právě tato karta pomocí svých symbolů a barev sdělit. Od těchto jednodušších denních výkladů můžete postupně přejít k náročnějším, kombinovaným a komplexnějším výkladům.

Tarotové karty mohou být použity k hledání odpovědí prakticky na všechny otázky, ať už zcela přízemní, nebo metafyzické. Výklad tarotových karetzpřístupňuje obsah nevědomí člověka, aby ho člověk mohl uchopit a pochopit, jaké poselství mu karty sdělují. Hlubší porozumění následně dovolí nahlédnout do současných i minulých životních situací a umožní podívat se i do budoucnosti.

Velký výběr tarotových i vykládacích karet včetně doplňků a literatury o tarotu najdete na stránkách www.poznani-knihy.cz nebo na naší prodejně v Olomouci.