Vyznavači lezeckého sportu znají nejpopulárnější lokality, kde lze provozovat skalní lezectví na amatérské i profesionální úrovni. Nejznámější jsou patrně Prachovské skály a blízké Drábské světničky nedaleko Mnichova Hradiště.

Ovšem ne každý touží slézat a slaňovat skály. Většina turistů se vypravuje do přírody za zážitky spojené se zdoláváním stoupání po turistických pěšinách a kocháním se jedinečnými výhledy na skály, kterých je na našem území jak naseto. Některé z nich jsou skutečnou raritou a svou bizarností podněcují lidskou fantazii.

Kokořínsko

Nevšedními skalními útvary jsou Pokličky nad Kokořínským dolem. Svým vzhledem připomínají obrovské houby a dojdete k nim cestou od hradu Kokořína.

Dalším úžasným úkazem jsou Broumovské stěny, kde můžete podniknout cesty plné objevů. Úžasné jsou hlavně skalní hřiby, jejichž nohy tvoří hornina, která rychleji zvětrává, zatímco klobouky odolávají větru a vodě déle. Opodál spatříte Čertovu tchýni, po žluté značce se dostanete do Zaječí rokle a ke Kamenné bráně s pěknou vyhlídkou na Broumov a okolí.

Žihle

Žulovou Bábu s Dědkem můžete vidět u Žihle na severním Plzeňsku. Jsou to pořádní obři, kulaťoučký Dědek měří na šířku 12 m a je přes 5 metrů vysoký, Bába je jen o chloupek menší. Dostanete se k nim z obce Žihle po žluté.

Chcete vidět Ďáblovu prdel? Hlavně slušně vychované děti toto místo přitahuje, jelikož mohou svobodně vyslovovat toto zapovězené slůvko. Vypravte se k ní do srdce České Kanady mezi obce Valtínov a Nový Svět.

Český ráj

Na území Čech je několik skalních měst, která jsou doslova přeplněna skalními útvary nejrůznějších tvarů a velikostí. Nejznámější jsou Prachovské skály nedaleko Rumcajsova Jičína. Je to místo, kde se můžete procházet celé hodiny, objevovat úchvatné výhledy do krajiny Českého ráje i tajuplné skuliny, závrty a zákoutí. Pro rodiny s dětmi je to skvělý tip na výlet, neboť děti i dospělí mohou navštívit místa, kde byl natočen populární film s malým Vaškem – Jak dostat tatínka do polepšovny.

Další tipy

Podobné zážitky vám poskytnou i jiná skalní města. Například bizarní Adršpašsko-teplické skály na Broumovsku, či Tiské skály nedaleko Děčína. V severních Čechách jsou i další místa, kde můžete podnikat krásné výlety do skal. Česko-Saské Švýcarsko je skalami doslav napěchované. Nejznámějším útvarem je Pravčická brána u Hřenska, která nedávno aspirovala na zařazení mezi Sedm divů světa. Neméně zajímavé jsou skály kolem obce Sloup v Čechách u Nového Boru. Zejména zdejší Skalní hrad je naprostým unikátem, který stojí za návštěvu. Jeho okolím pak vede síť značených turistických tras, které vás zavedou například do lesního kamenného divadla, kde se v létě konají pravidelná představení, nebo k oltáři vytesanému do skály nazvanému Modlivý důl. Pokud budete v tomto kraji, neměli byste opomenout pověstné Varhany, což je čedičový útvar Panská skála u Kamenického Šenova.