Také rádi v létě, v rámci dovolené nebo jednodenních výletů jezdíte na různé kouty republiky? Rádi se procházíte po zámcích, zahradách, muzeích a podobně? Pak určitě navštivte také jeskyně. A dokonce nemusíte čekat ani na léto, návštěvu a prohlídku jeskyně Výpustek si můžete užít dokonce i v zimě!

Jeskyně v údolí Křtinského potoka

Jde o jeskyni, která se nachází mezi Křtinami a Adamovem. Ještě donedávna bylo okolí jeskyně přísně střeženým vojenským prostorem. Byla známá již odnepaměti, osídlena byla již před 15 tisíci lety. První zpráva o jeskyni pochází už z roku 1608, kdy byla popisována jako Dračí jeskyně.

Koncem roku 2006 byla jeskyně předána Správě jeskyní České republiky. Pomalu se zde vše připravovalo na otevření veřejnosti, stavěli se parkoviště, úprava areálu a také se rekonstruovaly provozní budovy. Stala se pátou veřejně přístupnou jeskyní Moravského krasu. Do plného provozu jeskyně vstoupila v březnu 2008.

Labyrintem jeskyně

Nestihli jste jeskyni v létě? Pak si návštěvu naplánujte na zimu. Labyrint chodeb jeskyně Výpustek je během zimy otevřen denně, od úterý do neděle. V podzemních prostorách najdete expozice, které ukazuje na panelech a plastikách dlouhou historii, kterou tato lokalita má. Návštěvníci se tak díky tomu mohou přenést zpátky do období, kdy se v jeskyni ubytovávali medvědi a lvi.

Expozice v jeskyni postupně ukazují, jak byly prostory využívány lidmi. Nejde tedy jen o běžný a jednoduchý výklad, který najdete v mnoha jeskyních. Je obohacen o názorné exponáty, které podpoří fantazii a myšlenky každého návštěvníka. Můžete si tak jednoduše udělat svou vlastní představu o tomto období i o celé historii jeskyně.