Jste-li milovníky básní Petra Bezruče, tohoto úžasného básníka, pak jistě víte, že se narodil v Opavě a je velmi uznávaným slezským básníkem. Díky této výstavě Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil se seznámíte s autorovým životem a jeho vztahem k prostřední, ve kterém žil.

Básník s pseudonymem

Petr Bezruč je literární pseudonym, pod kterým vystupoval český básník Vladimír Vašek. Je autorem jediné básnické sbírky, kterou dnes známe jako Slezské písně. Jde o verše, které jsou ojedinělé, promlouvají za sociální a národní zájmy českých obyvatel Slezska. Svým vznikem a stylem nemají v české literatuře obdobu. Narodil se do rodiny učitele, jeho matka Marie pocházela ze zámožné rodiny.

Jeho básně se zaobírají sociálními a národnostními problémy Slezska na konci 19. století a je svým způsobem originální. Řadí se mezi autory sociální, buřičské. Stavba básní je dramatická, útočná, využívá sarkasmus, nářečí, metafory, zvukomalby a jiné. To vše nutí k zamyšlení nad jeho básněmi.

Mluvčí lidu

Na přelomu 19. a 20. století se stává mluvčím lidu. I tak však mnoho lidí má pokřivený obraz básníka, který je úzce spjatý s komunistickým režimem. A právě ku příležitosti 150. výročí jeho narození se tato výstava vybírá na pátrání po osudech Petra Bezruče.

Jde o výstavu, která přinese zajímavosti z autorova života a jeho vztahu k prostředí, ve kterém žil. Toto prostředí popsal ve sbírce básní Slezské písně. Jak jde z básní vidět, soucítí s lidmi v této oblasti. Jde o sbírku, na které pracoval celý život, a některé z těchto básní byly dokonce výtvarně ztvárněné.

Tato jedinečná výstava Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil je unikátní a k vidění od 12. září 2017 do 18. února 2018 a to v Historické výstavní budově, v Opavě.