Pokud patříte mezi pamětníky vzpomínající s nostalgií na parní lokomotivy a staré vagóny, můžete využít řady akcí, při kterých se můžete v historickém vláčku svézt.

Je to krásný tip na výlet zejména s malými dětmi, které tuto raritu znají pouze z vyprávění svých dědečků a babiček. Nabízíme vám přehled těch nejzajímavějších akcí, které můžete zařadit do svých plánů na víkendový či dovolenkový výlet.

Českým rájem

Pro rodiny s malými dětmi je úžasný výlet parním vlakem Českým rájem, neboť jeho součástí je také loutkové divadlo. Termíny těchto jízd jsou 9.7., 23.7., 6.8., 27.8.2016. Vyjížďky historickým parním vlakem se staly již každoroční tradicí. I letos táhne vagóny pověstná parní lokomotiva Kafemlejnek z roku 1913 a výchozí stanicí je hlavní nádraží v Turnově. Trasa krásnou krajinou Českého ráje vede do Semil nebo Rovenska pod Troskami a zpět. Ve stanicích Turnov, Semily a Rovensko se v historickém železničním vagónu hraje loutková pohádka.

Úzkorozchodná železnice

Jedinečný zážitek nabízí poslední úzkorozchodná železnice v Čechách, která vede nádhernou přírodou České Kanady. Tratě vedou z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice nebo Obrataně a motoráčky dodnes slouží běžné železniční dopravě. Od května do září jsou vypravovány výletní jízdy, kdy historické vagónky táhne parní lokálka. Na trase jsou malebná nádražíčka, ze kterých vedou turistické a cykloturistické trasy zajímavým okolím.

Další tipy

Za Starci na chmelu se můžete vydat v době letních prázdnin vláčkem taženým parní lokomotivou z Lužné u Rakovníka. Zdejší muzejní železnice Lužná-Krupá-Kolešovice nabízí krásný zážitek, včetně prohlídky expozice historických kolejových vozidel ve stanici Kněževes.

Pro větší kolektivy se nabízí možnost vypravení zvláštního vlaku na objednávku s parní nebo motorovou lokomotivou, barovým vozem a se soupravou historických železničních vagónů. Tento zážitkový vlak nabízí společnost Zababa ze Zlíchova a trasy vedou zpravidla na Křivoklát, Karlštejn či po trase Posázavského pacifiku.

Milovníci vlaků mají spoustu příležitostí, jak si užít svého koníčka. Zážitkem může pro někoho být samotná jízda historickým vláčkem, pro jiného zase možnost vyzkoušet si práci výpravčího nebo signalisty. Tuto příležitost nabízí železniční muzeum v areálu lokomotivního depa v Kroměříži. O prázdninách tak můžete svým dětem naplánovat zajímavou zábavu.