S blížícím se jarem se nedočkaví turisté zabývají myšlenkou kam na výlet na Liberecku. Krajem nespočetných turisticky atraktivních lokalit je Liberecko. Nejznámější je samozřejmě Ještěd nebo Máchovo jezero. Ovšem je zde i řada dalších míst, která vám určite učarují. Jedním takovým je obec Sloup v Čechách a jeho zalesněné okolí. Obec se nachází mezi Českou Lípou a Novým Borem. Přitažlivá je především díky zdejšímu skalnímu hradu, ale také krásným přírodním koupalištěm s kempem, nové rozhledně a dalšími pozoruhodnostmi.

Jak do Sloupu v Čechách

Nejjednodušší je to autem, kdy pojedete po silnici spojující Českou Lípu a Nový Bor a v obci Pihel odbočíte na Sloup. Další možností je dojet sem z Nového Boru. Auto zaparkujete na hlídaném parkovišti přímo pod skalním hradem a odtud se pak vydáte na výlet za zdejšími zajímavotstmi.

Co navštívit?

Na Sloupu v Čechách je pozoruhodné hlavně to, že na poměrně malém prostoru je k vidění tolik zajímavostí. Proto lze tuto obec rozhodně zařadit mezi vyhledávané výlety v Česku. Není tu jen původně středověký skalní hrad a pozdější poutní místo a útulek poustevníků s labyrintem chodeb a místností vytesaných do pískovcové skály. Je tu také barokní zámek a barokní kostel s přilehlým impozantním stromořadím, řada soch v centru obce a také lidová architektura a roubené chalupy. Další zajímavosti pak najdete při pěší procházce bezprostředním okolím obce.

Sloupský skalní hrad

Jedná se o unikát, neboť uprostřed údolí, kterým vede silnice, se tyčí pískovcová skála přibližně 30 metrů vysoká. Za středověku zde vznikl zčásti hrad a zčásti sakrální památka provrtaná chodbami a řadou místností skalního kostela.

Vyhlídkové okruhy kolem Sloupu

Vyhlídkových okruhů je celá řada. Dovedou vás k pozoruhodným místům, jako je například lesní divadlo, ve kterém se dodnes v létě konají různá divadelní představení a koncerty. Další zajímavostí je Samuelova jeskyně a také zcela nová rozhledna, ze které je krásný pohled z výšky na hrad a okolí. V létě si můžete výlet zpestřit koupáním v Radvaneckém rybníku, kde jsou upravené pláže, ale také lanový park a kemp s chatkami, kde lze přenocovat nebo strávit dovolenou.

Modlivý důl

Již jen toto místo stojí za zařazení mezi tipy na výlet. Ze Sloupu se sem dostanete po lesních cestách, nebo zaparkujete auto v obci Svojkov. Jedná se o hlubokou úžlabinu mezi bizarními skalními útvary a hlavním atrakcí je nádherný oltář vytesaný přímo ve skále. Modlivý důl je v krásném lesním prostředí a zajímavý i tím, že hrál významnou roli v duchovních dějinách kraje.