Letní shakespearovské slavnosti se stali už poměrně stálým a známým pojmem. Když se vysloví, lidé vědí, co od nich čekat, kde se konají i to, že je o vstupenky každým rokem velký zájem. Původně tyto slavnosti inicioval Václav Havel a jde o letní divadelní festival, který se koná vždy na hradech. Adaptují se zde hry anglického dramatika Williama Shakespeara. Každým rokem několik her, které jsou často velmi oceňovány.

Slavnosti, které vedou k divadlu

Nejvíc oceňovaným představením byl v roce 2002 Král Lear, ve kterém hrál Jan Tříska. Letní shakespearovské slavnosti můžete navštívit jak v Praze na Pražském hradě, tak v Brně na Špilberku, v Ostravě na Slezkoostravském hradě nebo v Bratislavě na Bratislavském hradě. Co všechno můžete v letošním roce na daných místech?

Brno – Špilberk

V Brně to budou například Veselé paničky Windsorské, tedy komedie, kterou si sama královna Alžběta objednala. Chtěla vidět rytíře Jana Falstafa zamilovaného. To jí ostatně Shakespeare nesplnil. Také diváci mohou vidět představení Zimní pohádka. Máte občas pocit, že se všichni okolo přetvařují a že lžou? Že nemůžete věřit ani těm, kteří vás milují a které milujete vy? Pohádkový příběh zničující žárlivosti, naděje a zázraků. Dále můžete například navštívit představení Komédia omylov.

Zde Shakespeare překračuje tradiční hranice žánrů. Ač to může na začátku vypadat na tragédii, brzy se vše změní na frašku. A to frašku dvou sourozenců. Dále navštívíte v Brně například Dobrý konec všechno spraví, což je divadelní hra, kdy chudá dcera věhlasného lékaře uvěří, že s recepty svého otce uzdraví francouzského krále a za manžela tak získá nedosažitelného Bertrama.