Zimu obvykle trávíte doma. Sledujete televizi, čtete si nebo jen přemýšlíte, co dobrého uvaříte a dáte si k večeři. Brzo se stmívá, takže na nějaké výlety není moc času. Také v zimě můžete zažít spoustu skvělého dobrodružství a pohody. Stačí si jen vybrat ten správný zimní výlet. Kam se tedy vypravit?

Historie hradu

Jde o středověký hrad, který se nachází v městysi Karlštejn, asi 30 kilometrů západně od Prahy. Je uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras. V současnosti je velmi významnou národní kulturní památkou a jde o jeden z nejnavštěvovanějších hradů v České republice, zhruba přes dvě stě tisíc návštěvníků za rok.

Kaple sv. Kříže je nejcennější prostor hradu a můžeme zde vidět vyspělé gotické malířství. Hrad hlavní Česká republika a stará se o něj Národní památkový ústav. Založen byl českým a římským králem a později císařem Karlem IV. Šlo o poměrně skromnou stavbu o jedné věži. Postupem času se přistavovalo.

Zimní prohlídky hradu

Na výlet v zimě zavítejte právě na hrad Karlštejn. Ten je otevřený i v zimní sezóně a to konkrétně od poloviny listopadu do 31. března 2018. Během té doby ho můžete navštívit, nejčastěji o víkendech. V lednu bude přibližně na měsíc uzavřen. Karlštejn má i v zimě své krásné kouzlo.

Přístupna je prohlídková trasa Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. Během otevírací doby si můžete prohlédnout základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. Uvidíte také klenotnici repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny. K vidění je také karlštejnský poklad, který obsahuje zhruba čtyřicet exponátů, které kdysi sloužili k církevním obřadům.