Stále více Čechů se odhodlává k leteckým dovoleným, využívají půjčovna aut, karavanů, obytných vozů nebo si je rovnou vozy pořídí. Oblíbenější se stává také cestování vlakem. Ovšem Češi nejčastější způsob cesty na dovolenou volí autobus. Až při dlouhé – někdy trvají i pár dní – cestě postupně zjišťují nedostatky náročné cesty, ale také zejména svou špatnou přípravu. Obzvláště, pokud cestují s dětmi. Mnoho spolucestujících se neubrání reflexu „oči v sloup“, když vidí nastupovat rodinu s malými dětmi. Například, Chorvatsko autobusem s našimi tipy snadno zvládnete vy i vaši spolucestující.

Zabalte si příruční zavazadlo

Velký kufr s věcmi na dovolenou vám řidič pravděpodobně uklidí do zavazadlového prostoru, proto do něj nedávejte nic, co můžete potřebovat nejen při cestě samotné, ale také při příjezdu k vašemu ubytování, jako jsou nyní velice oblíbené apartmány Chorvatsko. Skvělé na ubytování pro rodinu s dětmi, ale i partu přátel. Do příručního zavazadla si zabalte dostatek pití – pozor na močopudné čaje a kávu, řidič kvůli vám nebude stavět každých třicet minut – dále si zabalte něco k snědku, kapesníčky, vlhčené ubrousky a dobrý je také navlhčený ručník, knihu, časopisy. Vezměte si nabitý telefon, tablet a nabíječku. Sice všude slyšíte, jak jsou tyto vymoženosti 21.století pro děti nezdravé, ale věřte, že na dlouhou cestu jsou skvělými a nedocenitelnými pomocníky.

Jak se na cestu připravit?

Nejezte před cestou nic, co vás může „prohnat“, dejte si lehké jídlo, po kterém vám nebude těžko, nepijte před cestou kávu a močopudné čaje, určitě se vám nechce kroutit na sedačce. Nechoďte před cestou spát a už vůbec nedávejte spát před cestou děti. Upravte ji denní režim tak, aby si v autobuse alespoň krátce zdřímly. A vy tak stále neposlouchali pro všechny rodiče známou větu: „Kdy už tam budeme?“