Hrací automaty jsou dnes pro někoho zábavou, pro jiného hazardem. Záleží samozřejmě na tom, jak k těmto kouzelným bednám kdo přistupuje. Pokud někdo miluje hazard, ale umí si při hraní zachovat chladnou hlavu, může maximálně přijít o pár korun. Je ovšem plno lidí, kteří se díky výherním automatům stávají závislými a pokud je takových gamblerů příliš, stává se hraní na automatech celospolečenským problémem. Moderní blikající skříně se neobjevily náhle, ale mají překvapivě dlouhou historii.

Jak hrací automaty vznikly

Předchůdcem výherních automatů byl stroj vyrobený v roce 1891 pány Sittmanem a Pittem v newyorské čtvrti Brooklyn. Stroj fungoval na pokerovém principu tak, že neměl válce, ale bubny, na kterých bylo zavěšeno 50 pokerových karet. Chyběl ještě integrovaný systém, takže o výhře rozhodoval barman a ceny se vyplácely obvykle v pivu či cigaretách. Majitelé hospod ve snaze na těchto přístrojích vydělat se často dopouštěli podvodů.

Počátek současných automatů

Prvním výherním automatem v podobě, jak ji známe dnes, byl Liberty bell, který se objevil v Kalifornii na přelomu 20. století. Jeho vynálezcem byl německý imigrant Charles Fey. V podstatě to byla železná krabice se třemi otáčejícími se válci. Tento automat obsahoval symboly hvězdy, podkovy, diamantu a rýče, ale ještě chyběl současný typický symbol ovoce, který otec tohoto automatu přidal později. Liberty Bell tehdy vyplácel výhru 50 centů a v roce 1908 byl instalován na různá společenská místa, jako byly bary, bordely, prodejny cigaret, bowling či holičství.

Jak tehdejší automat vypadal a fungoval

Feyův přístroj měl na boku umístěnou páku, jejímž stlačením se uvedly do pohybu válce. Proto se tomuto automatu začalo říkat Jednoruký bandita. Postupně provedl Fey některé změny, díky kterým bylo možné do stroje zabudovat systém přímého vyplácení peněz. To zvýšilo popularitu výherních automatů a nastartovalo obrovský boom tohoto průmyslu.

Éra elektronických automatů

Prvním elektronickým automatem byl Money Honey v roce 1963. Páka u něj byla nahrazena tlačítkem. Kromě této novinky byla pokrokem možnost vhazovat více mincí, což zvyšovalo šanci na větší výhru. Její vyplácení již nebylo závislé na obsluze. V roce 1976 vznikl poblíž Las Vegas první video automat tzv. Fortune Coin, který byl sestaven do velké černé bedny a poprvé představen v hotelu Hilton v Las Vegas. Tím byla odstartována éra video automatů a klasických výherních automatů, jak je známe dnes.

Kde si nejlépe zahrát nyní

Nejlepším místem pro současné hráče je internet, zde se nachází nespočet online kasín, které lze navštívit z pohodlí domova. Kromě jednoduchosti potěší také variabilita her. Velké množství her nabízí netticasino. Najdete zde přehled nejlepších online kasín, která jsou přehledně rozdělená, nechybí zde ani hodnocení podle hvězdiček a stručné informace o tom, jaké typy her zde najdete.