Black Friday je marketingová akce, která má svůj původ v USA. Zdomácněla však úspěšně také v našich podmínkách. O co se jedná a co konkrétně můžete získat?

Odkud přišel Černý pátek

Název celého konceptu se odkazuje na světovou krizi, která zasáhla trh v roce 1929. V jejím důsledku došlo k masivnímu poklesu cen. Takzvaný Černý pátek v dnešním pojetí přináší výrazné slevy v obchodech. Mezi nakupujícími tak má výraznou odezvu. Dobře vědomi jsou si toho i obchodníci tuzemští. V ČR se průkopníkem stala společnost Apple.

V posledních letech na tento jev stále intenzivněji reagují rovněž obchody internetové. Kýžené datum pro Black Friday 2017 můžeme očekávat 24. listopadu. Tradičně tak připadá na poslední listopadový pátek. V některých případech se navíc neomezuje na jediný den, ale trvá celý víkend. Pondělí, kdy celá akce končí, bývá tak někdy označováno jako Cyber Monday.

V některých obchodech na vás budou čekat závratné slevy až ve výši 80%. Zapojují se prodejci s různým sortimentem – populární obchody s elektronikou či módou. Slevy můžete získat nejen na oblečení, ale také například na boty. Akci Black Friday si můžete užít například i na Slovensku, kde je zapojeno na stovky internetových obchodů.

Co nabízí v ČR

V českých poměrech lze hovořit o převaze právě e-shopů, byť stále zdaleka ne všechny. Přestože by se to mohlo zdát jako výhoda, protože nemusíte zápasit s davy lidí v přeplněných obchodech, buďte připraveni na to, že se nakupování může zkomplikovat díky technickým problémům a výpadkům způsobeným nebývalým zájmem zákazníků.

Jak se zapojit? Velmi snadno prostřednictvím slevového kódu. Ten při nákupu vložíte přímo do speciálního pole, které najdete v nákupním košíku. Jinak nakupujete tak, jak jste běžně zvyklí. Příslušná sleva vám bude odečtena automaticky. A to buď ve formě procent nebo konkrétní částky. Sledovat novinky lze také pohodlně rovnou ze svého e-mailu, kam si necháte zasílat upozornění. Pak vám žádný výhodný nákup s jistotou neuteče.